Co se u nás děje

 

ČLENOVÉ ODDÍLU

 

V e d e n í     o d d í l u

SMÍŠEK HERMELÍN OFCA
vedoucí oddílu zástupce vedoucí zástupce vedoucí
vedoucí Zvonterů    hospodář střediska

 

Vedoucí

BARBIE TINA LÉŇA KÁJA BARNABÁŠ
vedoucí Tygrů vedoucí Rosniček vedoucí Orlíků vedoucí Lvíčat všudypřítomná štěkna

 

Šestka benjamínků
LVÍČATA

 
 
 

 
DANDA
TARZAN
LUKÁŠEK
STRÉC
MARKÉTKA
 
 

 
   
 DOMČA
EDÍK
ELIŠKA BARČA  

 

Šestka vlčat a světlušek
TYGŘI


 
 
 
KIKI
DANEČEK
PÉŤA
ALENKA
 
 
 
 
 ANETKA  VOJTA  MAX KUBA

 

 

Družina mladších skautek

ROSNIČKY

ANIČKA
ADÉLKA
ZUZKA
JIŘINKA
EMMČA
 


 
 
ADÉLKA ANIČKA MARUŠKA SABČA  

 

Družina mladších skautů
ORLÍCI

DAVČA
RÁĎA
JONÁŠ
KUBA
 
 
 
 
 MATY
 DOMČA  RUDA  

Družina skautů, skautek a R&S
ZVONTEŘI

MARS
MARŤA
MASIF
MAX
RÍŠA
 
 
ADAM
NIK
HONZA
KUBA
TOBÍK
 
 
   
MELOUN  KÁJA IVČA     



 

Družina vedoucích
MEDVĚDICE

 
BARBIE
TINA
MAKULA
DENDA




BÝVALÍ SOUROZENCI

 

 
   
 
     JULČA  KAČKA  BARČA ANEŽKA REJŽA
 

 
 AMÁLKA KUBÍK  ČVACHTA  SNĚŽENKA BERUŠKA IVET  HONZÍK
AMÁLKA TOPINKA BEÁTKA BERTÍK SOFČA LUCKA VRÁŤA
TERKA UZLÍK KLÍŠTĚ VALČA LUCKA KLÁRKA ZUZKA
ANIČKA MATOUŠ PEŤA DITUŠKA PEPČA ŠTĚPA JULČA
 
 
 HEŘMÁNEK  ANETKA VILDA DAVČA FILDA LŮCA HONZA
 
 
 
 
 

 
 ADAM
MATYÁŠEK
TRPOŠ
 NATKA ŘÍZEK PAMPELIŠKA MÝVAL
E.T.
LŮCA
KUBA
RÁĎA
ERIK
KUBA
MARA
ALEŠ
JÁCHYM
EMČA
AMÍK
ANIČKA
ŠIŠKA
LUKY
MATĚJ
SNĚŽENKA
BORŮVKA
ŠVESTKA
VEJA
BARČA
PIRÁT
TOM
ZLATOKOP
HANČA
ELIŠKA
ELČA
SABČA
MÍŠA
MARUŠKA
DENČA
LADA
DANIELKA
VEVE
ADAM
EVČA
KNOFLÍK
WŘEŠŤA
ZLATOVLÁSKA
VOJTA
KRISŤA
LEONKA
TOM
ONDRA
GOGO
JEŠTĚRKA
DUŠAN
PRÓFA
VOJTA
HOBIT
MATY
LUKY
ONDRA
CUNAMI
SESTRA
BRATR
BERÁNEK
FILDA
SIR
ADA
TRAKTOR
LINDA
TOBÍK
ALEŠEK
ŠIMON
ČERTÍK
ELFÍK
JITŘENKA
KUBÍK
MAŇAS
ALEJANDRO
ŽELVA
ADÁMEK
PÉŤA
GREP
MLASK
BRZDA
KOSATKA
JONÁŠ
EVČA
NIKČA
MÝVAL
PÓREK
MARCO
ONDRÁŠEK
VIKY
KIKA
SOFČA
HAŇA
HONZA
KUBA
ČÁRA
TYGŘICE
ČVACHTA
TOM
KAKTUS
PEKAŘ
ŠIMON
VERČA
MÍŠA
KNEDLÍK
ONDRA
ŠKORPIÓN
KUBA
SKŘÍTEK
LUKÁŠ

 

 
     
Honzík Romča
Roaman ..
Kecka
Petra Chalupová
Ela
Eliška Šemnická
Dojčla
Marie Deutschelová
Peťula
Petra Česneková
Áďa
Adrián Balica
Ondra
Ondřej Michalec






Betyke
Alžběta Kelnarová
       





Janča
Jana ...
       





Marťa
Martina ...
       





Nikča
Nikola Kožuchová
       

 







Terka
Tereza Chalupová
       





Kamča
Kamila Dupalová
       





Opice
Barbora Lysá
       





Marky
Markéta Chalupová
       

 







Štrůdl
Kateřina Vrabcová
       





Kolouš
Eva Vrabcová
       





Soptík
Markéta Klusáková
       





Panda
Aneta Klusáková
       

 







Štístko
Veronika Vašíčková
       





Veverka
Veronika Červinková
       





Terka
Tereza Pelantová
       





Kačka
Kateřina Sedlaříková
       

 







Anča
Aneta Zlámalová
       





Jani
Jana Rozsypálková
       





Monča
Monika Výchopňová
       





Paťka
Patricie Kratochvílová
       

 

O STŘELCE

CELOROČNĚ PŘIJÍMÁME HOLKY A KLUKY TOHOTO VĚKU:

LVÍČATA - předškoláci až do konce 1. třídy ZŠ
SVĚTLUŠKY A VLČATA - děvčata a kluci od 2. do 5. třídy ZŠ
SKAUTI A SKAUTKY - kluci a dívky od 6. třídy ZŠ

Schůzky mladších dětí (lvíčata, světlušky a vlčata) a starších dětí (skautů a skautek) jsou oddělené.


ODDÍL

Jsme nejdéle fungující skautský oddíl v Kroměříži a jako jediný oddíl v celém okrese jsme oddíl koedukovaný/smíšený, tzn. že u nás v oddíle jsou jak kluci tak i holky všech věkových kategorií. Děti se u tak nás učí spolupracovat a vycházet nejen se svými vrstevníky, ale i s dětmi rozdílného věku a pohlaví, což je v dnešní době nemalé plus. Kromě pravidelných schůzek podnikáme i různé jiné akce jako jsou výpravy (jednodenní i vícedenní) nebo třeba i hry po městě, rukodělné schůzky a mnoho dalšího. Jednotlivé družiny se schází jednou týdně. Program schůzek je uzpůsoben jednotlivým dětem, aby měly možnost vyjádřit a projevit se každé zvlášť, ale i zapojit se do kolektivu a učit se spolupráci s ostatními. Na schůzkách děti kromě her zábavnou formou seznamujeme s historií skautingu, učíme znalosti a lásce k přírodě, toleranci a sociálním dovednostem, ale i soběstačnosti a schopnostem poradit si v nestandardních situacích.
Přibližně jednou za čtrnáct dní pořádáme pro děti akce - výpravy do přírody, rukodělnou činnost, návštěvy kulturních akcí. Hodně času se snažíme trávit v přírodě. V létě pak pořádáme pro děti z našeho oddílu čtrnáctidenní tábor se zábavným i naučným programem.
Oddíl vede vedoucí, která je náležitě proškolena ve vedení dětí, prošla řadou kurzů a lesních škol. Vedoucí oddílu, její zástupci i vedoucí jednotlivých družin pracují s dětmi ve svém volném čase, zcela zdarma, bez nároku na jakýkoliv honorář a všichni jsou náležitě proškoleni a prošli kurzy pro ně určenými.

BENJAMÍNCI
Benjamínci jsou naší oddílovou specialitou. Jsou to děti předškoláci a prvňáčci, ale nebráníme se i čtyřletým dětem (po domluvě). Benjamínci mají svou vlastní družinku Lvíčat. Náplň jejich schůzek a výprav je trochu jiná než je tomu u vlčat a světlušek. Lvíčata mají svou vlastní Pěšinku, do které po zvládnutí určité činnosti dostanou od vedoucí nálepku. Vašim dětem se věnujeme individuálně – poznávají svět, hrají si s druhými, učí se samostatnosti. Je to správný čas na objevování světa s novými kamarády a na hraní a zábavu. Družinový program skládáme z her a aktivit, které podporují dětskou zvídavost – děti se při nich učí vycházet s druhými ve skupině. Stávají se tak samostatnější a na další skautskou cestu získají partu kamarádů. Od 2. třídy se z nich stanou vlčata a světlušky.

 

SVĚTLUŠKY A VLČATA
Světlušky a vlčata jsou holky a kluci mezi 2. - 5. třídou ZŠ. Děti jsou rozděleny do šestek - skupin asi o 7 členech. U nás máme Liščata a Zvonečky. Děti v šestkách spolu spolupracují, pomáhají si a učí se být všem dobrými kamarádkami a kamarády. Jejich schůzky a výlety jsou plné her v partě dobrých kamarádek a kamarádů. Každá světluška a vlče plní různé úkoly. Ty jsou sepsány v sešitku zvaném Lucerna/ Mauglí. Úkoly nejsou nijak složité, chce to jen píli a chuť to zvládnout. Děti po 5. třídě ZŠ přechází ke skautkám a skautům.

 


SKAUTI A SKAUTKY
Skauti a skautky jsou kluci a holky ve věku 6. - 9. třída ZŠ. U nás máme družinu Orlíků a Medvědic. Také oni mají sešitek s úkoly - Stezku. I v ní jsou mnohé úkoly. Skauti a skautky se již učí být více samostatní a zvládat složitější úkoly než tomu bylo u vlčat a světlušek.

 

 

 

 

RANGERS A ROVERS
Ranger a roveři jsou kluci a holky ve věku SŠ a VŠ. U nás máme družinu Gryf (vedoucí jednotlivých družin) a Žabičky (rádkyně družin). Členové většinou již mají dost zkušeností a zážitků, a tak vedou mladší děti. I oni mají ale čas od času vlastní program a akce, na kterých si užijí plno zábavy, ale i plánují chod oddílu a akce do budoucna.






 

KLUBOVNA
Naše klubovna se nachází v objektu skautského střediska Mirka Svobody na ulici Purkyňova 2773 v Kroměříži.K nám se dostanete buď MHD ze zastávky Nemocnice, parkoviště na ulici Albertova nebo ze sídliště Zachar ulicí Žižkova, na kterou navazují přímo ze sídliště ulice Boženy Němcové, Karolíny Světlé a Elišky Krásnohorské. Mapa pro lepší orientaci zde .

 

Skauting = přátelé, kamarádi, společenství.

Skauting = příležitost rozvíjet se; žít naplno, zábavně a zajímavě; pomáhat věcem kolem sebe k rozvoji; hledat směr pro svůj život; tvořit lepší svět tím, že vezmu vlastní život do svých rukou.

Skauting, to jsou dvě základní věci – dobrá parta a dobrá příležitost. Jednak skupina lidí, přátel, kamarádů – jednak příležitost žít život dynamicky, zaujatě a smysluplně. Skauting je celosvětově největší výchovné hnutí pro děti a mladé lidi. Umožňuje jim žít a dělat věci společně a staví před ně příležitosti, které jsou zároveň zábavou, hrou – a zároveň způsobem, jak poznávat nové věci.

Skauting dává do života řadu sociálních dovedností – schopnost mluvit před lidmi a schopnost naslouchat, schopnost být otevřený vůči druhým, schopnost spolupracovat, schopnost rozhodovat se – i brát v úvahu zájmy svého okolí. Skauting učí umět se o sebe postarat, brát život do vlastních rukou, převzít odpovědnost za to, co se se mnou a s mým životem děje. Ve skautingu se lidé učí hledat smysluplnost toho, co dělají – kam nasměrovat svůj život a proč. Skauting je příležitost vstoupit do dospělosti jako člověk, který ví o svých kvalitách i o tom, proč nebýt sám, proč být součástí týmu. Člověk, který ví, co chce, a aktivně jde za tím. Člověk, který může být pilířem společnosti.

Ve skautingu si člověk sáhne na GPSku i foťák, učí se dělat reportáže, slaňovat skály, vařit i sjíždět vodu na raftech. Ale to není důležité. Důležité je, co se člověk učí mimochodem přitom – že má cenu se o něco snažit. Že má cenu se zapojit. Že má cenu spolupracovat. Že má cenu být součástí věcí, ne pozorovatelem… Na skautingu je důležité to, že nejste sám, a to, že nejste pasivní – příležitost a parta, parta a příležitost.

 

Sdělení pro děti:

* parta kamarádů
* příležitost dobře se bavit, nenudit se
* příležitost prožívat nevšední zážitky, příležitost se pochlubit
* příležitost uplatnit se – záleží na tobě, na tom, co si myslíš, co děláš, co chceš
* příležitost být v celosvětovém společenství
* atd.

Sdělení pro rodiče:

* parta kamarádů, společenství lidí, mezilidské vztahy
* příležitost bavit se smysluplně
* příležitost získat důležité sociální dovednosti
* příležitost získat praktické dovednosti do života
* příležitost být součástí celosvětové organizace
* atd.

 

Úkolem a cílem skautingu je přispět k vývoji mladých lidí tak, aby rozvíjeli své tělesné, rozumové, sociální a duchovní schopnosti - a to prostřednictvím her, soutěží, závodů, zkoušek a manuálních zručností. Snažíme se, aby si naši svěřenci uvědomili sebe sama, aby zjistili, co se jim daří, co umí a co jim naopak moc nejde. Aby si uvědomili, že každý člověk je osobnost a je jedinečný.

Skauting je jedním z mnoha faktorů, které přispívají k rozvoji mladých lidí. Nechce nahrazovat rodinu, školu a jiné instituce, jen doplnit výchovný účinek těchto organizací.

Historie, rozdělení

Skauting můžeme rozdělit na dva základní směry, a to podle jejich zakladatelů: Robert Baden-Powell a Ernest Thompson Seton. Ernest Thompson Seton byl něco jako „předchůdce skautingu“. Již v roce 1902 vedl téměř 300.000 členné společenství - Woodcraft Indians. Jeho základem byla péče o harmonický rozvoj těla a ducha. Inspiraci hledal hlavně v přírodě. Pochází od něj obliba totemů a indických jmen.
V roce 1908 generál Robert Baden-Powell založil chlapecký skauting v Anglii. Jeho výchova vedla k čestnosti, smyslu pro povinnost, ke kázni, k úctě k hodnotám, bratrství, k mravní čistotě, k optimismu a lásce, k přírodě. Zavádí systém zkoušek se zajímavým obsahem. Praktický kroj i odznaky mají svoji symboliku. Postavil nový ideál dětství, založený na využití přirozených dětských zájmů a přání, i na potřebě sdružovat se do malých skupin, v nich si společně hrát a vykonávat smysluplnou činnost.

V roce 1910 sestra Roberta Baden-Powella , Agnes Baden-Powell, založila v Anglii dívčí skauting. Od tohoto roku (1910) skauting proniká rychle do ciziny - nejdříve do Chile, pak do Evropy - Německo, do USA. Po roce 1910 se šíří téměř ve všech Evropských zemích - Francie, Řecko, Nizozemí, Polsko, Rusko, Finsko, atd.


Roku 1911 se dostává i do Čech, kde Antonín Benjamín Svojsík zakládá chlapecký skauting. V roce 1915 založila sestra Milčicová dívčí skauting.

V dalších letech byl u nás Junák několikrát zrušen vládnoucím režimem (i přesto tajně přetrvával dál) a zase obnoven - naposledy v roce 1989.

Náš oddíl

Náš oddíl Střelka má své kořeny v roce 1990, kdy ho založila sestra Květa Kolomazníková - Květinka. První schůzka se konala u sestry Květinky v bytě. Oddíl měl 30 členek, ale neměl klubovnu, tak se scházel každou středu v 10 hodin u sestry Květinky, která holčiny rozdělila do dvou družin - světlušky a skautky. Jména a pokřiky si měly vymyslet samy. A tak vznikly první dvě družinky - světlušky jsou Zvonky a skautky Sněženky.

11.dubna 1990 konečně oddíl získal klubovnu na Lutopecké ulici 1392/40. Ke konci roku vznikla třetí družina, a to Jahody.

 

A od té doby se všechno rozjelo naplno. Následovaly více či méně úspěšné roky, klubovny se vystřídaly.
Před 5 lety jsme dostaly klubovnu na Palackého škole, kde sídlí i celé středisko. Před třemi lety se vystřídalo i vedení. Stárnoucí sestra Květinka šla do „skautského důchodu“ a vedení se ujala 20-ti letá Bára Lančová. Následující roky nebyly příliš úspěšné. Většina členů odešla a pak na svou funkci rezignovala i Bára - Papulka.

V oddíle jsme zůstaly pouze - Píšťa, Katka, Eliška a Smíšek. Tak si Píšťa se Smíškem udělaly vůdcovské zkoušky, které obě zdárně splnily, a vedení se ujaly samy.

A jak je to s námi teď?? V červnu roku 2005 dostalo středisko opět nové klubovny, a to na Purkyňově ulici č. 2773. Je zde skvělé zázemí pro děti - hřiště, zahrada, sprchy, záchody, kuchyňka a místnost na spaní plná matrací. Vedoucí oddílu je Michaela Svobová - Smíšek. Oddíl v současné době skvěle funguje, účastníme se různých skautských závodů, pořádáme své vlastní akce, přispíváme do novin a hlavně si užíváme života v partě dobrých kamarádů a kamarádek.